Likwidacja szkód drogowych – bezgotówkowo czy gotówkowo? Berlin – Potsdam – Brandenburg – Rudersdorf – Luckenwalde – Oranienburg – Nauen

Likwidacja szkód drogowych – bezgotówkowo czy gotówkowo? Berlin – Potsdam – Brandenburg – Rudersdorf – Luckenwalde – Oranienburg – Nauen

Likwidacja szkód drogowych – bezgotówkowo czy gotówkowo?
Berlin – Potsdam – Brandenburg – Rudersdorf – Luckenwalde – Oranienburg – Nauen 

 

 

Zazwyczaj w wyniku wypadku lub kolizji drogowej dochodzi do powstania szkód materialnych w pojeździe. Jeśli zostaniemy poszkodowani nie z własnej winy możemy liczyć na wypłatę odszkodowania z OC sprawcy zdarzenia. Przy likwidacji szkody komunikacyjnej w pojeździe mamy do wyboru dwa sposoby przeprowadzenia procedury likwidacyjnej. Jednym z nich jest likwidacja szkody w tzw. sposób gotówkowy (bardzo popularny wśród przez polskich kierowców), drugim  z kolei jest bezgotówkowa likwidacja szkód, którą średnio wybierana tylko co szósty poszkodowany.

Skorzystanie z gotówkowego sposobu likwidacji szkody komunikacyjnej polega na tym, że właściciel uszkodzonego auta, będąc  osobą uprawnioną do otrzymania odszkodowania, na podstawie sporządzonej opinii technicznej i kosztorysu rzeczoznawczego może otrzymać pieniądze tytułem odszkodowania. Zwykle wypłata gotówki dokonywana jest na konto, a właściciel samochodu dokonuje likwidacji szkody we własnym zakresie.

Z kolei w ramach rozliczenia bezgotówkowego, jak sama nazwa wskazuje, poszkodowany nie otrzymuje pieniędzy bezpośrednio, a jedynie wskazuje lub wybiera odpowiedni warsztat / serwis samochodowy, który dokona naprawy pojazdu uszkodzonego w wyniku kolizji lub wypadku drogowego.

 

 

Bezgotówkowe rozliczanie szkód komunikacyjnych – czy warto?

Bezgotówkowa forma rozliczenia szkody nie jest tak popularna jak forma gotówkowa i jest zwykle wybierana przez tych klientów, którzy zamierzają dokonać naprawy uszkodzonego pojazdu w profesjonalnym warsztacie samochodowym (np. w ASO) w oparciu o nowe części zamienne.  Decyzja co do wyboru odpowiedniego warsztatu lub serwisu naprawcyego leży w tym przypadku wyłącznie po stronie poszkodowanego czyli właściciela pojazdu, który uległ uszkodzeniu w wyniku niezawinionego zdarzenia drogowego.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że w przypadku posiadaczy polis AC  (Autocasco) ubezpieczyciele mogą uzależniać zwrot kosztów naprawy od rodzaju wykupionego ubezpieczenia. Dość częstym zjawiskiem jest bowiem to, że w najtańszych ubezpieczeniach AC ubezpieczyciele nie tylko uwzględniają amortyzację części, ale dodatkowo zwrócą koszty naprawy dokonanej w oparciu o zamienniki, a nie części nowe (oryginalne). Dokonanie naprawy w oparciu o nowe i oryginalne części – bez uwzględnienia amortyzacji, występuje z reguły w przypadku wykupienia pełnej i zarazem również  dużo droższej polisy AC.

Berlin – Potsdam – Brandenburg – Rudersdorf – Luckenwalde – Oranienburg – Nauen

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *